Rahvusvaheline muusikapäev tuleb taas!

In Uncategorized by Kaisa Lõhmus

Juba seitsmendat korda toob Muusikapäeva kontserdiprogramm 1. oktoobril publikuni elava muusika pea kõikjale Eestis: tervelt 108 kontserti 38 vallas ja 31 linnas. Sel aastal keskendub iga maakond omaette instrumendile või erialale, mis täidab kontserte selles piirkonnas.

Muusikapäev 2019

Nii seavad Muusikapäeva kontserdid Pärnumaal rambivalguse omanäolistele instrumentidele nagu kannel ja harf, Tartumaa kontsertidel särab täies hiilguses suursugune orel, Harjumaal saab näha tõelist pianistide paraadi ning Võrumaa kontsertidel võluvad publikut vokalistid. Löökpillikunsti demonstreeritakse sel Muusikapäeval Põlvamaal, Läänemaal musitseerivad tšellod ja  Hiiumaal nakatab Muusikapäev kuulajaid koorimuusikaga.

Marcel Johannes Kits

„Muusikapäeva sündmusi korraldades mõtleme tõepoolest igaühe peale – et oleks põnevust ja nautimist nii neil, kes muusikaga tegelevad, kui neil, kelle jaoks see tundub justkui kauge maailm. Julgustame igati kõiki, kes pelgavad pikki akadeemilisi vorme, kuid samas tahaksid teha tutvust erinevate instrumentide ja valdkondadega, seda sammu just muusikapäeval astuma. Laske ennast üllatada!“ ütles muusikapäeva programmimeeskonna liige ja Eesti Muusikanõukogu juhatuse liige Kaisa Lõhmus.

Helin-Mari Arder

Prii sissepääsuga muusikasündmusi jagub kõikjale üle Eesti. Kõlab klassikat, džässi ja pärimust, mida esitavad oma ala vilunud meistrid kõrvuti säravate noorte muusikutega nii tavapärastes kui ka ebatraditsioonilistes kontserdipaikades. Vaata kogu muusikapäeva programmi maakondade lõikes siit Muusikapäeva kontserdiprogramm on maailmas ainulaadne laiaulatuslik hea tahte projekt, milles kontserdipaigad ja esinejad osalevad vabatahtlikkuse alusel ning kõik sündmused on publikule TASUTA. Muusikapäeva korraldab Eesti Muusikanõukogu.

Traditsiooniliselt kulmineeruvad päevased sündmused õhtuse muusikapreemiate tseremooniaga, kus Eesti Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapital ja Eesti Muusikanõukogu annavad üle igaaastased muusikapreemiad. Eesti Kultuurkapital annab välja üheksa preemiat ning Eesti Muusikanõukogu kolm: interpretatsiooni-, heliloomingu- ja preemia muusikaelu jaoks olulise ning väljapaistva tegevuse eest. Interpretatsioonipreemia väljaandmist toetab perekond Neivelt, heliloomingu preemia väljaandmist EAÜ Eesti Autorite Ühing ja muusikaelu tegelase preemia väljaandmist Helikunsti Sihtkapital. Muusikapäeva tseremoonia ja preemiate üleandmine toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia vahetult enne avatavas uues saalis. Tseremooniast toimub veebiülekanne ja erisaade sündmusest on  ETV eetris kell 22.05
 Rahvusvahelist muusikapäeva tähistatakse ülemaailmselt 1. oktoobril. Traditsioon algatati 1975. aastal Rahvusvahelise Muusikanõukogu tollase presidendi, legendaarse viiuldaja Yehudi Menuhini eestvõtmisel, kes kutsus üles meenutama sellel tähtpäeval, milline koht on muusikal meie kultuuris ja igapäevases elus.